PAST PRESIDENTS & SECRETARIES

Presidents

Sl.No. Name From To
1 Lt Col G. V. Raja 17.11.1937 30.04.1971
2 Justice P. Govindan Nair 01.05.1971 01.12.1979
3 Dr P. P. Paulose 02.12.1979 27.11.1982
4 Sri S. V. Pandit 28.11.1982 25.11.1984
5 Sri C. Narayana Menon 26.11.1984 29.11.1986
6 Sri K. K. Kamath 30.11.1986 25.06.1989
7 Sri K. Madhavan Nair 26.06.1989 30.06.1991
8 Sri N. Gopinathan 01.07.1991 27.06.1993
9 Sri N. Gopalakrishnan Nair 28.06.1993 24.06.1995
10 Sri P. A. G. V. Raja 25.06.1995 29.06.1997
11 Sri V. Ram Mohan 30.06.1997 26.06.1999
12 Dr P. A. Thomas 27.06.1999 24.06.2001
13 Sri P. Sreekumar 25.06.2001 29.06.2003
14 Sri N. T. Menon 30.06.2003 27.06.2004
15 Capt. P. K. R. Nair 28.06.2004 26.06.2005
16 Sri V. Ramkumar 26.06.2005 25.06.2006
17 Sri A. P. Nair 25.06.2006 29.06.2008
18 Dr V. J. Thomas 29.06.2008 28.06.2009
19 Sri Sathish Kumar 28.06.2009 27.06.2010
20 Dr V. J. Thomas 27.06.2010 24.06.2012
21 Sri S. Murugan 24.06.2012 29.06.2014
22 Sri M. R. Ramesh 29.06.2014 26.06.2016
23 Sri C. Subramaniam 26.06.2016 26.06.2017
24 Sri Sathish Kumar 26.06.2017 10.06.2018
25 Sri K. P. Vijayamohan 10.06.2018 CONTINUING

Life Vice Presidents

Sl.No. Name From To
1 Sri V. P. Thampi 05.01.1951 26.01.1984
2 Mrs Leela P. Thampi 1951 05.07.2016
3 Mrs K. G. Menon 1951 CONTINUING

Vice Presidents

Sl.No. Name From To
1 Sri V. Narayana Pillai 28.09.1958 20.11.1966
2 Dr (Miss) A. George 21.11.1966 19.11.1967
3 Dr P. P. Paulose 20.11.1967 24.11.1968
4 Sri S. V. Pandit 25.11.1968 01.12.1979
5 Sri C. Narayana Menon 02.12.1979 25.11.1984
6 Sri K. K. Kamath 26.11.1984 29.11.1986
7 Sri K. Madhavan Nair 30.11.1986 25.06.1989
8 Sri N. Gopinathan 26.06.1989 30.06.1991
9 Sri N. Gopalakrishnan Nair 01.07.1991 27.06.1993
10 Sri P. A. G. V. Raja 28.06.1993 24.06.1995
11 Dr P. A. Thomas 25.06.1995 30.06.1997
12 Sri S. Chidambara Iyer 30.06.1997 26.06.1999
13 Sri P. Sreekumar 27.06.1999 24.06.2001
14 Sri N. T. Menon 25.06.2001 29.06.2003
15 Sri V. Ramkumar 30.06.2003 27.06.2004
16 Sri A. P. Nair 27.06.2004 25.06.2006
17 Sri.Chidambara Iyer 25.06.2006 24.06.2007
18 Dr V. J. Thomas 24.06.2007 29.06.2008
19 Sri Sathishkumar 29.06.2008 28.06.2009
20 Sri N. Rama Iyer 28.06.2009 27.06.2010
21 Sri R. S. Devadas 27.06.2010 26.06.2011
22 Prof. N. F. Rawther 26.06.2011 24.06.2012
23 Sri M. R. Ramesh 24.06.2012 29.06.2014
24 Sri G. Balakrishna Pillai 29.06.2014 28.06.2015
25 Sri K. Ranjit Mathew 28.06.2015 26.06.2016
26 Sri K. P. Vijayamohan 26.06.2016 10.06.2018
27 Sri R. Sridhar 10.06.2018 CONTINUING

Hon. Secretaries

Sl.No. Name From To
1 Sri T. P. Krishnan Nair 17.11.1937 20.02.1940
2 Sri P. R. C. Nair 21.02.1940 18.09.1943
3 Sri V. Narayana Pillai 19.09.1943 17.09.1949
4 Dr S. S. Pillai 18.09.1949 25.09.1954
5 Sri P. R. C. Nair 26.06..1954 28.08.1957
6 Sri K. E. Eapen 29.08.1957 27.09.1958
7 Dr K. G. Kottoor 28.09.1958 26.09.1959
8 Dr P. P. Paulose 27.09.1959 26.09.1962
9 Sri P. R. C. Nair 27.09.1962 30.07.1968
10 Dr P. P. Paulose 30.07.1968 13.11.1970
11 Sri K. K. Kamath 14.11.1970 27.11.1971
12 Dr P. P. Paulose 28.11.1971 25.11.1972
13 Sri K. Madhavan Nair 26.11.1972 20.11.1976
14 Dr P. A. Thomas 21.11.1976 25.11.1978
15 Sri N. Gopalakrishnan Nair 26.11.1978 07.11.1980
16 Sri K. G. K. Panicker 08.11.1980 20.11.1981
17 Sri P. Sreekumar 22.11.1981 23.11.1985
18 Sri V. Ram Mohan 24.11.1985 29.11.1986
19 Sri P. Sreekumar 30.11.1986 25.06.1989
20 Sri V. Ramkumar 26.06.1989 24.06.1990
21 Sri S. Murugan 25.06.1990 25.06.1994
22 Sri C. Satish 26.06.1994 29.07.1995
23 Sri N. T. Menon 30.07.1995 29.06.1996
24 Sri M. R. Ramesh 30.06.1996 29.06.1997
25 Sri Ramesh Kailas 29.06.1997 28.06.1998
26 Sri M. R. Ramesh 28.06.1998 27.06.2000
27 Sri S. Murugan 28.06.2000 27.06.2004
28 Sri G. Balakrishna Pillai 28.06.2004 26.06.2005
29 Sri G. Sashikumar 26.06.2005 25.06.2006
30 Sri H. Krishnamoorthy 25.06.2006 24.06.2007
31 Sri Sathish Kumar 24.06.2007 29.06.2008
32 Sri Biju. B 29.06.2008 24.12.2009
33 Sri N. Rama Iyer 24.12.2009 27.06.2010
34 Sri K. P. Vijayamohan 27.06.2010 24.06.2012
35 Sri S. Rajeev 24.06.2012 30.06.2013
36 Sri K. Neelakantan Nair 30.06.2013 28.06.2015
37 Sri S. Rajeev 28.06.2015 26.06.2016
38 Sri Biju Balaguru Soman 26.06.2016 26.06.2017
39 Sri H. Krishnamoorthy 26.06.2017 10.06.2018
40 Sri Anilkumar Pandala 10.06.2018 CONTINUING

Hon. Treasurers

Sl.No. Name From To
1 Sri R. Raghava Iyer 26.02.1939 20.02.1940
2 Sri P. R. Varma 21.02.1940 20.02.1941
3 Sri M. Chockalingam Pillai 21.02.1941 18.09.1943
4 Dr P. P. Pillai 19.06.1943 15.09.1945
5 Sri P. Govindan Nair 16.09.1945 17.09.1949
6 Dr P. P. Paulose 18.09.1949 19.09.1953
7 Sri C. Narayana Menon 20.09.1953 16.10.1956
8 Sri K. Balakrishnan 17.10.1956 16.10.1957
9 Sri V. Narayana Pillai 29.09.1957 27.09.1958
10 Sri N. R. K. Nair 28.09.1958 26.09.1959
11 Sri K. K. Kamath 27.09.1959 18.10.1961
12 Sri C. Narayana Menon 19.10.1961 18.11.1967
13 Sri N. Gopalakrishnan Nair 19.11.1967 13.11.1970
14 Sri S. Chidambara Iyer 14.11.1970 25.11.1972
15 Sri N. Gopalakrishnan Nair 26.11.1972 20.11.1976
16 Sri N. Prabhakaran 21.11.1976 25.11.1978
17 Sri K. G. K. Panicker 26.11.1978 03.11.1979
18 Sri P. A. G. V. Raja 04.11.1979 21.11.1981
19 Sri B. Govind Krishnakumar 22.11.1981 27.11.1983
20 Sri V. Ramkumar 28.11.1983 23.11.1985
21 Sri Ramesh Kailas 24.11.1985 25.06.1986
22 Sri G. Padmanabhan 26.06.1986 24.07.1989
23 Sri P. A. G. V. Raja 25.07.1989 24.06.1990
24 Sri M. R. Ramesh 25.06.1990 30.06.1991
25 Sri Ramesh Kailas 01.07.1991 27.06.1993
26 Sri G. Balakrishna Pillai 28.06.1993 23.03.1994
27 Sri C. Satish 24.03.1994 25.06.1994
28 Sri P. Devarajan 26.06.1994 25.06.1996
29 Sri H. Krishnamoorthy 26.06.1996 29.06.1998
30 Sri K. Thomas Jacob 29.06.1998 30.06.2002
31 Sri N. Rama Iyer 01.07.2002 27.06.2004
32 Sri R. Sridhar 28.06.2004 26.03.2006
33 Sri Satheesh Kumar 27.03.2006 25.06.2006
34 Sri N. Rama Iyer 25.06.2006 24.06.2007
35 Sri R. S. Devadas 24.06.2007 27.06.2010
36 Sri T. A. Krishnamoorthy 27.06.2010 26.06.2011
37 Sri R. S. Devadas 26.06.2011 30.06.2013
38 Dr M. P. Vinoth 30.06.2013 26.06.2016
39 Sri K. Shaji 26.06.2016 26.06.2017
40 Sri C. George Mathew 26.06.2017 10.06.2018
41 Sri Biju K. Thomas 10.06.2018 CONTINUING
TOP